NokianNokian

Autopneu výrobce Nokian

Tento finský výrobce pneumatik si na našem trhu vybojoval své místo zejména díky zimním pneumatikám. Překvapivě zaúčinkovalo firemní heslo, že jen ten kdo žije na severu, ví co je to zima a umí udělat pneumatiky na zimu (volně vyloženo). Ale i ve skutečnosti se potvrdilo, že zimní pneu Nokian se skutečně blíží kvalitativně předním světovým značkám (a cenově vlastně také). Možná i blízké příbuzenství názvu pneumatik Nokian s názvem značky oblíbených mobilních telefonů usnadnilo zabydlení této značky na našem trhu. Dobrý ohlas na zimní pneumatiky se ale netýkal letních osobních pneu. V posledních letech však i v tomto segmentu výrobce značně pokročil. Dokonce se zdá, že přichází s různými progresivními technickými řešeními, která až doposud žádný jiný výrobce nepoužil. Jedná se např. o indikátor opotřebení aplikovaný přímo v běhounu, který po 1 mm indikuje zbytkovou hloubku drážky dezénu. Dalším takovým příkladem je vybavení pláště infotlačítkem, které upozorňuje zvláště v předjaří a na podzim na nízkou venkovní teplotu s možností výskytu náledí.

Sortiment je orientován nas pneumatiky pro výkonná vozidla. Tomu odpovídá i vzhled nabízených dezénů NRH 2, NRV a NRZi . Pro pneumatiky nižší rychlostní kategorie „H“ (do 210 km/h) je určen dezén NRH 2. Jedná se o směrový dezén s výraznou středovou a dvěma krajními obvodovými drážkami s množstvím odvodňovacích kanálků pro zlepšení stability na mokrém povrchu. U dezénů NRV a NRZi se jedná o asymetrickou konstrukci dezénu kombinovanou ještě se směrovým uspořádáním vějířovitých drážek. Takové uspořádání zvyšuje stabilitu vozidla na vozovce a snižuje náchylnost ke vzniku aquaplaningu. U těchto plášťů musí být přímo určena jejich pozice na vozidle z hlediska pravé a levé strany. V případě defektu jedné pneumatiky tak musí být doplněn přesně typ na odpovídající stranu. Není tak možná libovolná výměna a střídání pneu na vozidle.

Nové infotlačítko pro zvýšení aktivní bezpečnosti. Nokian Tyres sází nadále na zlepšení aktivní bezpečnosti. Nejnovější inovace je INFO PIN, který byl vyvinut pro novou letní pneumatiku NRZi. Toto zelené infotlačítko ukazuje teplotu pneumatiky, jeho barva tmavne, když se teplota blíží k bodu mrazu (mezi +1 a -1 stupněm C). Změna barvy upozorňuje obzvláště na počátku jara a v pozdním podzimu na přízemní mrazík a nebezpečí náledí. Díky náledí na vozovkách dochází ročně k vysokému počtu těžkých nehod. INFO PIN slouží také jako způsob označení umístění pneumatiky na voze při výměně za zimní. Směr šipky na infotlačítku ukazuje, zda se jedná o přední či zadní pneumatiku, zda vlevo nebo vpravo montovánu.

Driving Safety Indikátor. Ve vrstvách běhounu pneumatiky jsou sestupně umístěny číslice 8 až 2 informující o hloubce profilu v milimetrech, který je na plášti ještě k dispozici. Tento indikátor je na třech místech běhounu, což zajišťuje kontrolu při jakékoli poloze pneumatiky.