MatadorMatador

Autopneu výrobce Matador

Značka Matador reprezentuje výrobky slovenského gumárenského průmyslu. Již v meziválečném období se v bratislavském závodě vyráběly pneumatiky a technická pryž (hadice apod.) pod značkou Matador. V roce 1961 byl otevřen nový závod ve slovenském Púchově. Ten sloužil jako jeden ze tří nosných výrobních podniků československému gumárenskému průmyslu k výrobě osobních a nákladních pneumatik Barum. Po rozdělení federace v roce 1993 byla ochranná známka Barum přiznána jako jedinému zákonnému vlastníkovi továrně v Otrokovicích, proto se púchovský výrobce vrátil k tradičnímu názvu Matador. Mimochodem značka Barum vznikla z názvů výrobních podniků : BAťa (Zlín), RUbena (Náchod), Matador (Bratislava).

Ani Matador neušel pozornosti zahraničních investorů. Byl to německý Continental, který projevil zájem o vstup do tohoto podniku, ale jen v oblasti výroby nákladních plášťů. Dnes se tedy ve společném podniku Matador Continental vyrábí nákladní pláště všech koncernových značek : Continental, Uniroyal a Semperit. Výroba osobních plášťů Matador tedy zůstává ve slovenských rukách.

Nosným dezénem v nabídce letních osobních pneu je MP 15 Stella pro 13“ a 14“ kola v rychlostní kategorii T. Je určen pro vozidla střední třídy. Oproti předchozím typů MP 12 a MP 14 Prima byl při vývoji tohoto typu kladen důraz na zvýšení odolnosti proti aquaplaningu a celkové zlepšení jízdních vlastností. Cenová úroveň těchto pneumatik je pro kupujícího na příznivé nižší hranici. Matador proniká i do kategorie vysokovýkonných pneumatik, kde je první vlaštovkou provedení MP 41 Aquilla . Jedná se o směrový dezén s velmi dobrou směrovou stabilitou a zvýšenou odolností proti vzniku aquaplaningu. Podle výrobce se jedná až o dvacetiprocentní vyšší odolnost, bohužel se ale neuvádí v porovnání s čím. Sortiment rozměrů bude postupně rozšiřován.